Blog eksperta

Czy ograniczone zaufanie do kontrahenta to coś złego?
Data dodania: 22/09/2023
Czy ograniczone zaufanie do kontrahenta to coś złego?

Ograniczone zaufanie w biznesie to nic złego a tym bardziej na początku współpracy. Ograniczone zaufanie jest podstawą skutecznego działania firmy. Wyobraź sobie podpisanie milionowego kontraktu z nieetycznym kontrahentem. Twoja firma perfekcyjnie wykonała zlecone zadanie, zaangażowała zasoby pieniężne, czas oraz siłę ludzką. Niestety twój nierzetelny kontrahent nie chce wywiązać się z płatności. W tym miejscu pojawia się zachwiana płynność finansowa, która często staje się pierwszym krokiem do  likwidacji spółki, postępowania restrukturyzacyjnego, czy zgłoszenie upadłości. Codziennie wielu przedsiębiorców zmaga się z konsekwencjami wywołanymi przez nieuczciwego partnera biznesowego. Bądź mądry na starcie i nie daj się wkręcić w pułapkę.

W tym artykule chcemy udzielić kliku wskazówek, które pomogą Tobie odpowiednio dobrać partnera biznesowego. Przed rozpoczęciem współpracy z nowym kontrahentem poświęć kilka minut na rentgen działalności swojego przyszłego partnera biznesowego pod względem formalnym i transakcyjnym .

Podstawowymi narzędziami weryfikacyjnymi jest:

- KRS  - jeśli Twój przyszły kontrahent prowadzi spółkę, stowarzyszenie

https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html

- CEIDG – jeśli Twój przyszły kontrahent prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą

https://aplikacja.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

- Rejestr.IO

https://rejestr.io/

Sprawdź również umocowanie osób reprezentujących kontrahenta lub pełnomocnictw udzielonych przez te osoby (np. zweryfikuj umocowanie osób upoważnionych do udzielenia pełnomocnictw w imieniu kontrahenta na podstawie danych z KRS lub CEIDG).

Bardzo dużo mówi się w temacie dochowania należytej staranności. Definicja ta przewija się również w wielu aktach prawnych i jest istotna w procesie przeprowadzania kontroli przez urzędnika państwowego. Jest to kolejny powód dla, którego warto rozszerzyć zakres informacji i sprawdzić czy przyszłego kontrahenta znajdziemy na:

- Wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. Biała lista)

https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Platforma ta umożliwia weryfikację kontrahenta po numerze rachunku bankowego, NIP, REGON lub nazwie podmiotu. Wyszukiwarka pozwala na wyszukanie informacji według dowolnej daty. Jeśli przedmiotem umowy będą towary, usługi dla których konieczne jest posiadanie koncesji, pozwoleń to koniecznie poproś kontrahent aby Ci je przedłożył.

Przy ocenie potencjalnego klienta pod względem transakcyjnym zwróć uwagę na następujące kwestie:

- płatności 

Przykład:

Kontrahent wymaga od ciebie płatności gotówką albo proponuje obniżenie ceny w przypadku płatności gotówką (albo cesji wierzytelności) – w przypadku, gdy wartość transakcji przekracza 15 tys. zł, Oczekuje od ciebie zapłaty za towar na dwa odrębne rachunki bankowe (nie dotyczy to mechanizmu podzielonej płatności), rachunek podmiotu trzeciego lub rachunek zagraniczny, dokonanie płatności, pomimo ciążącego obowiązku, na rachunek bankowy nie znajdujący się w wykazie podatników VAT i brak zawiadomienia o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, dokonanie płatności, pomimo ciążącego obowiązku, bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.

- Ceny

Przykład: Cena towaru, który oferuje ci kontrahent, znacząco odbiega od ceny rynkowej, kontrahent proponuje ci zawarcie transakcji na warunkach znacznie odbiegających od tych, które uznawane są w danej branży za gwarantujące bezpieczeństwo obrotu,

- Przedmiot umowy

Przykład: kontrahent dostarcza towary niezgodne z wymaganiami jakościowymi określonymi w prawie,

Ostatnim elementem weryfikacji kontrahenta jest weryfikacja firmy w Krajowym Rejestrze Długów - https://krd.pl/oferta-krd/sprawdz-dowolna-firme-w-polsce. Platforma umożliwia wygenerowanie raportu z sytuacji finansowej konsumentów oraz firm.

Teraz masz już pełną wiedze na temat przyszłego kontrahenta.

Rentgen zakończony pomyślnie. Stop współpracy, nieetyczny przedsiębiorca

 



« Wróć